Vybíráme spací pytel, ty nejlepší spacáky na trhu

nejlepsi spacaky

Spací pytle jsou základním vybavením každého turisty, člena horské expedice a fanouška kempování. Je to v podstatě látkový vak, do kterého se člověk večer nasouká, a on ho po celou noc chrání před chladem. Díky svým vlastnostem jsou spací pytle bezesporu nejpraktičtějším způsobem nocování při outdoorových aktivitách.

Obsah článku:

 • Teplotní určení spacáku
 • Tvar spacáku
 • Velikost spacáku
 • Zapínání spacáku
 • Spacáky podle ročního období
 • Spacáky z výprodeje
 • Zkušenosti uživatelů

Nezáleží na tom, jestli spíte pod širým nebem, či se k sobě tulíme v rozbitém stanovém tábořišti. Spánek je nejdůležitějším a pravděpodobně také nejpříjemnějším způsobem relaxace. Tím důležitější je při pobytu v přírodě. Právě proto je třeba věnovat výběru spacáku mimořádnou pozornost. V této kapitole vám řekneme, na co se při výběru spacáku zaměřit, jak správný spacák vybrat a seznámíme vás se základními pojmy. Spacáky musí být za každých okolností pohodlné, teplé a kvalitní. Různé spací pytle mají různé vlastnosti. Například jste-li žena, ve spacáku vašeho chlapa Vám bude s největší pravděpodobností zima. Zimní spací pytle jsou naprosto nevhodné pro použití v létě, vezmete-li si 3sezóní spacák v zimě, patrně se probudíte s omrzlinami. Musíme vám proto důrazně doporučit koupit si vlastní spacák přesně pro vaše potřeby. 

Teplotní určení spacáku

parametry spacakuPrvním a nejdůležitějším faktorem, na nějž je třeba se zaměřit je teplotní určení. Ve většině případů najdeme u spacáku tři údaje, podle kterých se při výběru budete řídit.

 1. Horní extrémní teplota
 2. Hranice tepelného komfortu
 3. Dolní extrémní teplota
 4. Wind Chill

Horní extrémní teplota

Říká, při jaké teplotě nám v zapnutém spacáku začne být vedro. Protože tento problém lze u většiny spacáků snadno vyřešit rozepnutím zipu, není tato infromace příliš podstatná a důležitější jsou další hodnoty.

Hranice tepelného komfortu

Tato hodnota je při nákupu nejzajímavější. Udává totiž, při jaké minimální teplotě je vlastně spacák použitelný. Klesne-li teplota pod vyznačenou hodnotu, začneme se ve spacáku budit zimou a rozhodně se moc dobře nevyspíme. Podle normy z roku 2002 by pro hranici tepelného komfortu měly být uváděny údaje dva – komfortní teplota Tcomf (pro standardní ženu o hmotnosti 60 kg) a limitní teplota Tlim (pro standardního 70kg těžkého muže).

Dolní extrémní teplota

Je hodnota, která udává, v jaké zimě bychom ve spacáku přežili bez omrzlin nebo přežili vůbec a nepodchladili se. Pokud se tedy nechcete při spánku otužovat, můžete tuto hodnotu při nákupu klidně pustit ze zřetele, to je samozřejmě vtip.

Všechny údaje se překrývají podle tohoto schématu:

 • Tmax horní extrémní teplota –pro muže s teplotou pokožky 35 °C. Při vyšší teplotě je již nepříjemné horko.
 • Tcomf horní hranice teplotního komfortu pro ženu s teplotou pokožky 32,8 °C. Při nižší teplotě již nastává pocit chladu.
 • Tlim dolní hranice teplotního komfortu – muž, teplota kůže 32,9 °C. Při nižší teplotě již nastává pocit chladu.

Text dolní extrémní teplota – žena, oblečena jako při pobytu venku (péřová bunda, oteplováky), teplota pokožky 29 °C. Při nižší teplotě nastává nebezpečí podchlazení organismu.

Bohužel ačkoli jsou tyto údaje objektivně měřitelné, teplotu pro uživatele mohou definovat pouze orientačně. Stejný spacák bude totiž pro různé uživatele v závislosti na hmotnosti, výšce, věku a pohlaví uživatele použitelný do různých teplot. Navíc je vnímání chladu a míra otužilosti velmi subjektivní a je spíše věcí zvyku, psychiky a momentální dispozice (únava, zdravotní stav, hlad…). Svou roli hrají i nadmořská výšky, vlhkost vzduchu, vítr a také stáří spacáku a kolikátý den je v akci.

Wind Chill

Venku burácí vichr, vy ležíte oblečeni ve spacáku a klepete se zimou. Než začnete dávat vinu spacáku, uvědomte si, že působící chlad není jen hodnota na stupnici teploměru, ale výsledek působení zimy a větru dohromady. Vítr totiž „odnáší“ vrstvičku vzduchu, kterou vaše tělo ohřálo a teplota se tak snižuje. Tento jev se nazývá Wind Chill, česky větromrazový index nebo efektivní teplota. Existuje tabulka, která upravuje teplotní určení spacích pytlů s přihlédnutím k tomuto jevu. Výpočet byl nedávno upraven zejména vzhledem k měření rychlosti větru. V předchozím vzorci byla uvažovaná rychlost větru přibližně 10 m nad zemí ačkoli realističtější předpoklad je 1m, což diky efektu tření může snížit změřenou rychlost až o třetinu.

Tvar spacáku

Existuje mnoho tvarů spacáků. Od klasických dekových až po anatomickou mumii, neboli „sarkofág“. Dekový, přikrývkový spacák  je vhodný pro méně náročné akce. Je pohodlný, rozepnutím se změní na deku. Mumiový tvar optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru a hmotnost spacáku, pokud zatáhnete za tkanice, je dokonale chráněna hlava. Oválné a rozšířené mumie jsou ideální pro silnější jedince a pro ty znás, kteří nemají rádi těsné prostory. Anatomická mumie naopak tvarem co nejvíce kopíruje lidské tělo, aby bylo dosaženo nejmenší hmotnosti spacáku a nejlepších tepelně-izolačních vlastností. Bohužel za cenu menšího pohodlí.

V souvislosti s tvarem spacáků je nutné vysvětlit dva pojmy, a to límec a kapuca. Límec, jak již název napovídá, je pás v oblasti krku, který odděluje prostor těla od prostoru hlavy. Díky užitým materiálům zvyšuje teplotní komfort. Kapuca je část spacáku, která “ukrývá” vaši hlavu. U mumiového spacáku lze stáhnout, a tím minimalizovat úniky tepla.

Velikost spacáku

Správná velikost spacího pytle vzhledem k postavě uživatele je důležitější, než by se zdálo. Malé tělo jen obtížně vyhřívá příliš velký spacák, a navíc nosíme zbytečnou zátěž (nejčastěji tak trpí děti se spacáky po rodičích). Naopak malý a těsný spacák je nepohodlný a stlačená izolační vrstva studí.

Dětské spacáky

Myslíte si, že si vaše dítě vystačí s vaším spacákem? Možná se ošklivě pletete. „Dospělé“ spacáky jsou pro vašeho prcka příliš těžké a kvůli své velikosti má malé tělo celý prostor problém pořádně vyhřát. Dopřejte svému dítěti ještě příjemnější zážitek a kupte mu jeho vlastní dětský spacák.

Zapínání spcáku - se zipem, nebo bez?

Díky zipu je možno spacák rychleji odvětrávat a urychlovat jeho vysoušení přes den. Pohodlněji se leze dovnitř i ven. Praktický je zip rozepínací z obou konců, který musí být dostatečně překryt izolující légou, aby do spacáku nepouštěl zimu. Nesmí se „zakusovat“ do okolní tkaniny. Spacáky bez zipu jsou určeny převážně do zimních podmínek, kde si o odvětrávání přebytečného tepla mohou spáči nechat pouze zdát. Spacák je levnější, teplejší, lehčí, skladnější a méně zranitelný. To vše za cenu menší univerzálnosti a pracnějšího nasoukávání se dovnitř.

Spacáky podle ročního období

Pokud plánujete pořídit si spacák od známého výrobce spacáků, zpravidla nesáhnete vedle, pojďme se podívat na ty nejoblíbenější výrobce kvalitních spacáků.

3-sezonní spacáky

Perfektní volba pokud hodláte svůj spací pytel používat od jara do podzimu. Ideálně kombinuje malou hmotnost a uspokojivou izolaci. Můžete si vybrat z veškerých náplní: dutých vláken, mikrovláken i péřových náplní. Spacáky s náplní z mikrovláken se snadno balí, nevydrží ale moc dlouho. Duté vlákno se balí hůř, ale vydrží nejdéle. Peří je jednička, co se týká izolace. Vyniká i skvělou sbalitelností, nízkou hmotností a vysokou životností.

Letní spacáky 

Pokud používáte spacák pouze v letním období nebo sháníte spacák pro cestování po jižních zemích, je pro vás letní spacák to pravé. Je malý, lehký a proto ideální pro turistiku a cykloturistiku. Kvůli své nízké hmotnosti nevyniká izolací, zato je velmi praktický a skladný. Většinou se jeho hmotnost pohybuje okolo 1kg.

Zimní spacáky

Pokud jste jedním z těch nadšenců, kteří nocují ve spacáku i při velmi nízkých teplotách, pořiďte si péřový spacák. Peří izoluje mnohem lépe než syntetika a proto vás zahřeje i při mnohem menším objemu. Dnes používané svrchní materiály by měly být vodě odolné, takže nezvlhnou ani pokud přibalíte nějaký ten sníh.

Spacák z výprodeje nemusí být špatná volba

Při nákupu se vždy zajímejte o komfortní a teplotní použitelnost, jeho tvar, typ náplně a v neposlední řadě i váhu a velikost. Právě v hypermarketech se prodávají dětské spacáky, které poukazují na jejich lehkost, ovšem s tím i ztratily tolik důležitou tepelnou izolační charakteristiku a vašim dětem bude při nocování v přírodě zima. Prima spacáky nemusí být zrovna jen ty nejdražší, poohlédnout se můžete i po sortimentu s označením spacáky výprodej. Nízká cena není to, co dělá tento produkt špatným. Vždy si hlídejte základní požadavky a myslete na své blaho. Spacáky ve slevě nezatíží váš finanční rozpočet a splní vaše očekávání, pokud dáte přednost těm, které obepínají vaše tělo a mají vhodně nastavené teplotní minimum. Vhodnou volbou je spací pytel mumie. Samozřejmě, že takový vojenský spacák je téměř dokonalým materiálem pro výlety do přírody, ale není nezbytný, pokud víme podle čeho si tento produkt vybírat

Zkušenosti uživatelů

Bez spacáku bych už nejel na žádnej výlet ani tůru. Tolikrát se mi odvědšil a váži přitom tak málo. Navíc spaní pod širákem nemá konkurenci! Zahoďte stan a kupte kvalitní spacák!

Petr P.

Koupili jsme si s přítelem 2 spacáky, které jsou zipem spojit k sobě a máme tak jeden velký pro dva. Skvěle se v tom spí 😛

Jana. H.

Obou našim dětem jsme na tábor koupili nové spacáky (klasické péřovky) a byli hodně spokojení. Dejte si ale pozor na spacáky ze supermarketů - kvalita je nevalná!

Jitka K.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz