Vaříme venku v přírodě - vybíráme cestovní vařič

cestovni varic

Delší výlety do divoké přírody sebou přináší nové obzory, co se vybavení týče. Pokud plánujete několikadenní turistickou akci, tak je důležité si pořádně promyslet, co si sebou přibalit a co ponechat doma. Představte si, že po namáhavém dni na vás v batohu čeká zkrabacený rohlík se salámem a kousek od vás si jiný spolek dělá poctivou domácí bramboračku. V takové chvíli vám nezbývá nic jiného než se otočit zády, nebo se s nimi seznámit. Cestovní vařič zvyšuje komfort vašeho cestování. Existuje celá řada turistů, kteří se bez něho obejdou, pro ostatní jsme připravili následující článek.

Pro který vařič se rozhodnout

Na trhu se je celá řada cestovních vařičů rozmanitých tvarů, velikostí a cen. K vařičům můžete dokoupit i speciální stohovatelné kempingové nádobí, vhodné pro vaření v přírodě a v kempech. Pokud jde o outdoorové turistické vařiče, tak by se měly dát složit do sebe i s přídavným příslušenstvím. Při výběru se zaměřte na velikost, váhu, spolehlivost a možnost rychlého sestavení. 

Podle druhu paliva rozdělujeme vařiče na:

 • Plynové vařiče
 • Benzinové vařiče
 • Lihové vařiče
 • Univerzální vařiče (multifuel, omnifuel)
 • Dřívkový vařič

Níže naleznete rozdíly mezi jednotlivými druhy cestovních vařičů, jejich výhody a nevýhody. A snad tak naleznete nejvhodnější vařič právě pro vás.

Plynový vařič

Plynové vařiče patří k nejpoužívanějším, a to z mnoha důvodů. Především je to vysoká účinnost vařiče a snadná regulace plamene, takže se vám nic nebude připalovat. Také se jedná o velice čistý provoz bez zápachu a nečistot. Plyn v kartuších je nejčastěji propan-butan. 

Turistické plynové vařiče

Pro pěší turistiku jsou nejvhodnější skladné turistické vařiče, které před vařením propojíte s kartuší s plynem. Tyto vařiče pořídíte již od čtyř set korun až do několika tisíců. V Čechách je velice oblíbený vařič VAR 2 od české firmy VAR. Dá se k němu dokoupit i řada příslušenství například závětří.

Pokud nepatříte mezi příznivce klasického vaření a na cestách dáváte přednost přípravě instantního jídla, které se jen zaleje horkou vodou, pak určitě oceníte vařiče od britské značky Jetboil. Jde o speciální set vařiče, výměníku tepla a varné nádoby, který slouží k rychlému a úspornému ohřevu vody. Nevýhodou je vyšší cena, která se ovšem při dlouhodobém a častém využívání vrátí na úspoře paliva.

Výhodou turistických vařičů je jejich nízká váha, skladnost a snadná instalace, takže vám v batohu nezaberou mnoho místa. Nevýhodou je nižší stabilita a výdrž kartuše a také skutečnost, že s kartuší vás nepustí do letadla. Takže pokud plánujete výlet s leteckým přesunem je potřeba na to myslet a kartuše s plynem nakoupit až na místě, což může být někdy problém. 

Kempingové plynové vařiče

Pro rodinnou dovolenou v kempu na chatě, nebo pokud se přesouváte autem a netrápí vás váha vařiče, pak určitě sáhněte po kempingových vařičích. Jejich výhodou je stabilita a některé jsou i dvou hořákové, což jistě oceníte, pokud musíte vařit pro celou rodinu. U nás je asi nejznámější kempingový vařič od firmy Meva. Například dvou hořákový Táborák, nebo jednohořákový Solo, který si mnoho lidí pamatuje z dob socialismu. Dnes se však dají pořídit i moderní a skladnější vařiče, jako například Campingaz Base camp, který má i praktické víko. Případně praktický vařič Campingaz Camp Bistro, který má kartuši s plynem uschovanou přímo ve vařiči a je dodáván v praktickém kufříku. Ceny kempingových vařičů se pohybují od šesti set korun výš. 
 

Výhody plynových vařičů:

 • vysoký výkon
 • čisté vaření
 • snadná regulace plamenu
 • skladnost a přenositelnost (především u turistických plynových vařičů)

Nevýhody plynových vařičů

 • nutnost shánění kartuší či propan-butanových láhví
 • s kartuší vás nepustí do letadla je tedy nutné kartuše zajistit až na místě
 • dražší provoz kvůli kupování kartuší
 • prázdné kartuše se nedají znovu použít vzniká tak zbytečný odpad
 • omezený výkon v mrazu

Pro provoz plynových vařičů je nutná kartuše případně propan-butanová láhev. Mezi nejlevnější kartuše patří výrobky společnosti Meva. Kartuše se dělí podle typu připojení. Nejpoužívanější a nejstabilnější jsou šroubovací kartuše. U kempingových vařičů jsou nejčastěji používané kartuše s ventilem. Spíše mizejícím typem připojení jsou propichovací kartuše, u kterých je nevýhoda, že po propíchnutí je potřeba ji spotřebovat celou.

Benzínové vařiče

Benzínový vařič je klasika pro vysokohorské turisty a obecně pro vyznavače zimního táboření. Výkon benzínového vařiče při nízkých teplotách je nesrovnatelně větší oproti jiným druhům vařičů. Další výhodou je nižší spotřeba paliva a obecně fakt, že benzín dnes seženete téměř všude na rozdíl od plynových kartuší. A navíc nemusíte řešit kam s prázdnými kartušemi. Navíc, pokud budete mít nádobu na palivo prázdnou a čistou, tak vás s ní pustí i do letadla na rozdíl od plynových kartuší.

Pořizovací cena benzínových vařičů je vyšší, řádově tisíce korun. Po tomto vařiči proto sáhněte, pokud máte v plánu toulat se v zimních měsících, nebo se chystáte vyrazit do vysokých hor. Pokud využijete vařič jen párkrát do roka a v letních či jarních měsících, zvolte raději plynový vařič.

Tento druh vařiče je vhodný především pro ohřev vody a přípravu instantních jídel a nápojů na dlouhé vyvařování také není vhodný. Navíc díky tomu, že se spaluje benzín, není provoz tak čistý, jako u plynových vařičů. Je také potřeba dbát o čistotu trysek, které se často zanášejí. Na toto vyzrála americká firma MSR, svým patentovaným kuličkovým mechanismem zajišťující samočištění. Tento mechanismus naleznete například u vařič MSR XGK EX. Oproti plynovým vařičům je u benzínových vařičů omezená možnost regulace výkonu a také znečištění nádobí.
 

Výhody benzínových vařičů:

 • vysoký výkon i v mrazu
 • nízká spotřeba a obecně levný provoz
 • snadná dostupnost paliva
 • možnost přepravy v letadle (pokud je nádoba prázdná a čistá)

Nevýhody benzínových vařičů:

 • vyšší pořizovací náklady
 • horší regulace výkonu
 • ušpinění nádobí a nepříjemné benzínové výpary
 • zanášení trysek (s výjimkou vařičů od MSR se samočistícím mechanismem)

Lihový vařič

Jednoduchý, malý, lehký, tak nějak by se ve zkratce dal popsat lihový vařič. Nejjednodušší variantu lihového vařiče v podobě otevírací kovové krabičky, do které se vkládá tuhý líh zná snad každý, kdo kdy trošku přičichnul k turistice a outdooru. S ohledem na jeho cenu, hmotnost a velikost se dá využít jako záložní zdroj v případě, že hlavní vařič z nějakého důvodu selže. Díky své konstrukci jde v podstatě o vařič s neomezenou živostností. 


Tyto všechny výhody jsou ale vykoupeny nízkým výkonem vařiče, absencí jakékoliv regulace.

Výhody lihových vařičů:

 • nízká pořizovací cena vařiče i paliva
 • nízká váhá i rozměry
 • neomezená živostnost
 • díky svým rozměrům a váze lze přibalit jako rezervní vařič

Nevýhody lihových vařičů:

 • nízký výkon
 • žádná regulace

Univerzální vařiče (multifuel, omnifuel)

Jde o vařiče, které kombinují více druhů paliv. Například benzín, plyn, petrolej a další. Jejich výhoda je v tom, že nejste limitování pouze na jeden druh paliva. Využití je spíše v expedičních misích, nebo v místech, kde je skutečná divočina a nemůžete si moc vybírat.

Dřívkový vařič „Dřívkáč“

Něco mezi táborákem a turistickým vařičem. Pokud nechcete nebo nemůžete rozdělávat oheň, ale máte rádi vaření na opravdovém plameni je toto cesta. Ve své podstatě jde o jednoduchou nádobu vyrobenou z kovu, do které nalámete malé větvičky a zapálíte je. Jsou dvě varianty buď vařiče bez ventilátoru, nebo s ventilátorem, který má větší výkon.


Pořídit je můžete tak, že si buď sami vyrobíte, například z odkapávače na příbory z IKEA, nebo zakoupíte průmyslově vyráběné. Existují jednoduché, nebo sofistikované varianty s termoelektrickým článkem, díky kterému si můžete dobít například mobilní telefon. Jde o BioLite CampStove s termoelektrickým článkem.
 

Výhody dřívkových vařičů:

 • snadná dostupnost paliva
 • téměř neomezená živostnost


Nevýhody dřívkových vařičů:

 • otevřený oheň a žhavý popel, což může být někde problém
 • horší skladnost
 • při vaření špiní nádobí
 • nelze vařit uvnitř stanu
V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz