Nezbytné náčiní pro lezení po zledovatělých terénech v horách

lezeni po ledu

Pokud máte dostatečné zkušenosti s lezením po umělých stěnách a lehčích přírodních skalách, můžete se už vypravit také do obtížnějšího terénu. K nejnáročnějším disciplínám patří lezení na zledovatělých a zasněžených terénech. Kromě dobré fyzičky a znalostí horolezectví se neobejdete bez speciálních pomůcek.

Mačky na sníh a led

Pominu-li lanacepínykarabiny a další základní lezecké potřeby, které jsou potřebné prakticky při jakémkoliv horolezeckém výkonu, nesmíte v zimních podmínkách zapomenout také na mačky a nesmeky.

Mačky jsou speciálními stoupacími železy, které vám pomohou snadněji překonávat zledovatělý a zasněžený terén. Připínají se k obuvi.

Běžná horolezecká obuv může na sněhu a ledu klouzat. To přináší zvýšené riziko uklouznutí a pádu, což v náročných podmínkách snadno ohrozí váš život. Mačky mají kovové hroty, které se při výstupu lehce zabodávají do sněhu a ledu. Zvyšují tak vaši stabilitu.

Horolezecké úvazky

Dalším prvkem, na který při náročném výstupu v přírodním terénu nesmíte zapomenout v rámci své výbavy, je úvazek. Horolezecké úvazky představují zejména sedáky. Jde o kombinaci popruhů, které obepínají vaše tělo. Díky nim se můžete zavěsit ve výšce, aniž by vám hrozilo spadnutí. Běžné lezecké sedáky jsou tvořeny popruhy, jež obepnou vaše boky a stehna. Mají bederní pás a dále pak nohavicové pásy, které jsou navzájem propojeny.

Horolezecké úvazky jsou velmi důležitým nástrojem zejména při extrémních horolezeckých výstupech, kdy se překonáváte kolmé stěny a velké překážky. Jejich využití je poměrně náročné, proto je nezbytně nutné si sedáky dokonale ozkoušet „nanečisto“, abyste si jejich použití řádně osahali.

Praktická pomůcka pro bouldering

Náročný výstup nemusí být nutně v řádech stovek výškových metrů. I při boulderingu, kdy jsou stěny jen několik metrů vysoké, může jít o velmi adrenalinovou a do jisté míry nebezpečnou záležitost. V případě, že se chystáte na bouldering, doporučuji si do výbavy přibalit bouldermatky. Tyto měkké podložky umístíte na zem po stěnu. Při případné kolizi zmírní účinky pádu a ochrání vás před zraněním.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz