Jak začít s horolezectvím aneb jaké základní horolezecké vybavení potřebujete?

lezeni po skalach vybava

Lákají vás adrenalinové sporty, při nichž zjistíte, kam až sahají vaše fyzické síly a dovednosti? Jedním z nejlákavějších druhů sportů je v tomto směru nepochybně horolezectví. Jde o sport, u něhož musíte mít výbornou fyzičku, obratnost, ale také trpělivost. A v neposlední řadě i kvalitní horolezecké vybavení. Bez něj totiž riskujete zranění.

Jako úplní začátečníci se nevydávejte hned na obtížné stěny a na hory. Je nezbytně nutné nasbírat nejprve určité zkušenosti. Vědět, jak se na stěně máte pohybovat, jaké zde platí zásady. A určitě je potřeba mít přehled o tom, jak se zajistit proti případnému pádu a dalším rizikovým situacím, které na vás během tohoto sportu mohou čekat.

Začněte na umělé stěně

Úplným začátečníkům doporučuji zvolit umělé lezecké stěny. Ty jsou dnes prakticky v každém větším městě. Na umělce se naučíte, jak se na stěně pohybovat, jak využívat jednotlivé horolezecké vybavení jako úvazkykarabinyslacklinejistící zařízení apod. I zde je nutné mít určitou základní výbavu. Základní horolezecká výbava seskládá zejména ze sedáku a lezeckých bot, dále byste měli mít připravené karabiny s pojistkami, osmy a dostatečně pevná horolezecká lana v potřebné délce.

V začátcích vám pomůže instruktor

V počátcích je určitě dobré si zajistit odborný horolezecký kurz. Díky němu se do horolezectví dostanete mnohem rychleji a vyvarujete se školáckých chyb. Samouci se často naučí lézt, ovšem dělají přitom základní chyby, které je pak limitují při náročnějších výstupech v přírodním terénu.

Teprve tehdy, jste-li si na umělé stěně naprosto jistí a máte už určité zkušenosti, můžete se vydat do terénu. Vždy platí zásada, že byste neměli lézt sami, minimálně ve dvojici.

Nezapomeňte na horolezeckou přilbu

V exteriérech samozřejmě hrozí daleko větší riziko. Proto patří k základnímu vybavení také horolezecká přilbaHorolezecké přilby dokážou ochránit hlavu nejen před pádem, ale také například i před padajícím kamením, které se může odtrhnout ve chvíli, kdy nad vámi leze váš kolega. Bez přilby se na stěnu rozhodně nevydávejte, jde o jeden z nejdůležitějších prvků, které každý horolezec musí mít.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz