Jak vybrat stan - podrobný průvodce výběrem stanu

jak vybrat stan pruvodce

Jak vybírat stan tím správným způsobem? Na které parametry stanu se zaměřit a které naopak nejsou tak důležité? Které konstrukce stanu jsou právě pro vás nejlepší? Tyto a jiné otázky se pokusíme zodpovědět v následujícím článku.

Obsah článku:

 • Stany podle velikosti
 • Stany podle konstrukce
 • Stany podle využití
 • Tipy na závěr

Výběr stanu je nelehkou záležitostí a stále rostoucí nabídka stanů se pro zákazníky stává spíše noční můrou, než aby jim působila radost. Hlavní věc, na kterou byste se měli před samotným výběrem zaměřit, je uvědomit si účel stanu Co od něj očekávám, před čím mě má ochránit? V jakých podmínkách jej budu využívat, kolik lidí se do něj má vlézt.

Stany můžeme rozdělit na obytné a turistické. Mezi obytné stany patří velké rodinné stanystany na tábor a pro mototuristiku. Není u nich tolik rozhodující hmotnost, ale to, aby poskytovaly dostatečný komfort pro delší pobyt. Tyto stany stavíme zpravidla na delší dobu (dovolená) a převážíme je nějakým dopravním prostředkem.

Naopak stany turistické přenášíme vlastní silou (v batohu, na kole, v lodi) a stavíme a bouráme je častěji. Hlavní požadavky na turistický stan jsou tedy: minimální hmotnost, jednoduché stavění a odpovídající velikost. Současné turistické stany jsou z devadesáti procent dvouplášťové – vnitřní stan a nepromokavé tropiko. Nejčastější velikost je pro dvě až tři osoby a průměrná hmotnost mezi 2 a 4 kilogramy (stany pro extrémní podmínky jsou i těžší).

Určitě není od věci navštívit přímo prodejnu nebo dokonce výstavu stanů, kde si můžete každý stan dobře prohlédnout jak zvenku tak zevnitř, zkusit si stan postavit a zeptat se prodejce/vystavovatele na jednotlivé parametry a detaily.

Stany podle velikosti 

Velikost stanu se nejčastěji určuje podle počtu osob, které se v něm pohodlně vyspí. Proto dělíme stany podle velikosti následovně:

 • Stan pro 1 osobu  
 • Stan pro 2 osoby  
 • Stan pro 3 osoby  
 • Stan pro 4 osoby  
 • Stan pro 5 osob  
 • Párty stany

Stany podle konstrukce

Stany se dále dělí podle tvaru a konstrukce do tří základních kategorií: kopule, tunelové stany a áčka. Toto dělení je poněkud zjednodušené a stany mají dnes nejroztodivnější tvary, ale pro základní orientaci nám postačí. Nejčastěji se setkáme s variantou – turistické stany pro 2 osoby. Takovéto stany jsou velmi lehké. Turistické stany pro dva naprosto postačí pro dovolenou v kempu, tramping či festivaly.

Tunelove Stany

Tunelové stany

Výborná konstrukce díky nejlépe využitelnému velkému vnitřnímu prostoru, jednoduchosti a rychlosti stavby a skladnosti. Nevýhodou je nutnost kotvení, které ovšem v běžných podmínkách není problém a proto na lehké stany je ideální. Rodinný tunelový stan má používá velmi často vnější konstrukce. Svým tvarem připomínají stany s tunelem zmenšený hangár. Konstrukce má většinou dva nebo více prutů, které se nekříží, ale pouze vymezují tunelový tvar. Hlavní výhodou těchto stanů je již zmíněný velký vnitřní prostor vůči zastavěné ploše. Hodí se proto i pro delší pobyty. Nevýhodou je také velká boční plocha a z toho vyplývající menší odolnost ve větru. Tunelové stany jsou na českém trhu k vidění zejména jako malé a velmi lehké stany pro jednu osobu.

Geodetické stany

U nás je tato konstrukce méně rozšířená, především vzhledem k menšímu rozšíření stanů do nejnáročnějších podmínek. Jinak hlavním argumentem těchto konstrukcí je pevnost a stabilita i v nejnáročnějších podmínkách a také mnohem lepší využitelnost vnitřního prostoru. Zásadní nevýhodou je ovšem vyšší hmotnost, složitost a také vyšší cena. Nejjednodušší konstrukce je ze tří prutů křížených ve třech bodech. Dále se používá konstrukcí s více křížením a asi tunelový stan nejrozšířenější je konstrukce ze čtyř prutů, křížená v 5 či 7 bodech.

Atan Acko

Áčko

Klasické áčko stále ještě slouží. Většinou ho známe z těžší impregnované stanovky, ale pro turistické použití už to není to pravé. Přesto “pořádně” udělané ačko odolává i náročným podmínkám a při větší velikosti je i docela dobře obyvatelné (Vango CN/ST či Eureka AlpenLite). Dříve to bývaly i stany horolezců do náročných velehorských podmínek, s pevnou konstrukcí, rukávovým vchodem a s vypnutím středů stěn!

Jehlan

U nás snad jen trampská a skautská historie, ale i dnes v provedení z lehkých syntetických materiálů a někdy bez podlážky se např. v USA stále prodávají modely jako Megamind (Bibler), Tuk Nuk (Danadesign) či Kiva (Mountain Hardware). Vzdálenější kategorii jsou pak “přírodní” stany jako je tee-pee či český Zubřík, ale to je od běžného outdoorového použití už docela daleko.

Klasická kopule

Nejrozšířenější konstrukce outdoorových stanů. Rozeznáváme klasickou jednoduchou kopuli a kopuli s konstrukcí kříženou ve více bodech, tzv. geodetické stany (geodety). Klasická kopule představuje nejběžnější provedení stanů určených na léto a také třísezonních stanů. Do náročnějších podmínek je však tato konstrukce málo stabilní a tuhá. Přesto nabízí dostatečné užitné vlastnosti do méně náročných podmínek, kdy vytvoří dostatečný samonosný prvek konstrukce, dobře a jednoduše se staví a je lehká a levná.

Stan Kopule 1
Stan Kopule 2
Stan Kopule 3

Kombinace různých konstrukcí

Jak jste si již možná všimli, tak mnoho konstrukcí není jen přesně jeden typ, ale používá kombinace více typů. Tím stan dosahuje lepšího využití vnitřního prostoru, či stability atd. Nejčastěji je vidět modifikaci áčka s tunelem, či kopule s tunelem a dále provedení různých předsíněk, kdy se připojují k vlastnímu stanu různě konstruované předsíňky či apsidy, na zvětšení užitného prostoru.

Stejně jako v každé oblasti i stany prochází svým vývojem a neustále se zlepšují jejich vlastnosti. Z toho důvodu mezi stany rozlišujeme různé typy stanů podle konstrukce. Dále se také časem firmy specializovaly na různé druhy zaměření stanů a tak vznikaly stany určené například pro rodinné výlety, stany do kempu či stany vybavené pro polární výpravy. Stany můžeme proto podle typu určení rozdělit na následující:


Stany podle využití

Rodinné stany

Rodinné Stany

Už jsou za námi ty časy, kdy jsme při koupi rodinného stanu měli na výběr jen z nevzhledných a těžkých krabic, které ani zdaleka nesplňovaly požadavky celé rodiny. V dnešní době už jsou na trhu moderní rodinné stany různých tvarů, které dobře odolávají větru a dešti.

Pro rodinné stany jsou typické velké rozměry a jsou určeny především pro kempování 4 – 8 osob. Do větších rodinných stanů se pohodlně vejde početnější rodina i se psem, nebo několik kamarádů. Samozřejmostí je velký prostor pro zavazadla. Ve stanu najdeme v něm prostornou předsíň, ve které můžeme pohodlně vařit, posedávat u kafe či hrát s dětmi různé hry v nepřízni počasí. Velké rodinné stany nabízejí komfort i pro vysokého člověka, který se ve stanu nemusí hrbit, ale může se pohodlně narovnat. Samozřejmostí je také více vchodů. Ty můžou být kryté i nekryté. Dále pak ve většině případů rodinné stany obsahují oddělené ložnice. Takovým stanům říkáme obecně vícepokojové. Typovým rodinným stanem je stan stan Coleman Oak Canyon 6 zobrazený v našem článku. Na schématu stanu můžete také vidět, že jsou tyto stany velmi komfortní a rozlehlé. Dalším rodinným stanem je například stan Coleman Ridgeline 6 Plus.

Jedná se vlastně o rekreační rodinné stany, které jsou navrženy pro dlouhodobý pobyt rodiny na jednom místě. Vynikají velkými předsíněmi a úložným prostorem. Často jsou však těžké, tedy vhodné na převážení v autě. Stanování v nich je však velice komfortní. Levné rodinné stany se vyznačují nižší výbavou a horší skladností.

Drobnosti do rodinných stanů

Drobnosti Do Rodinných Stanů

Každý rodinný stan si můžeme podle sebe upravit čili vyšperkovat užitečnými drobnostmi. Kapsička na nezbytnosti potěší jistě každého, kdo má rád vše důležité po ruce. Je-li navíc síťovaná a na první pohled je vidět veškerý obsah, tím lépe. Další dobrou věcí je závěsná polička ve vrchlíku stanu.

Jen je třeba vyzkoušet, jestli se pak dovnitř se svými věcmi vejdete i vy. Což by ale u vysokých rodinných stanů neměl být žádný problém. Zde však musíme upozornit, že platí pravidlo: “čím nižší stan, tím lépe bude odolávat poryvům větru”. Ale možnost v klidu a suchu si sednout, aniž by člověka neustále bouchala do hlavy odložená čelovka taky není od věci. Verze pro kempy 21. století mají speciální průchodky na zip, jimiž do stanu protáhnete kabely s elektřinou nebo za udatného pištění vyženete ze svého příbytku užovku. U rodinných stanů se objevují i speciální uzavíratelné vchody pro psy.

Pokud jste vícečlenná rodina či parta několika kamarádů – doporučuji vám právě tyto stany. Rodinné výlety se tak stanou nazapomenutelnými a budete je často opakovat.

Expediční stany

Co vlastně expediční stan jako pojem znamená? Jde o stany do extrémních podmínek, které splňují velmi náročné kritéria. Často jsou to Ultralehké stany se speciální stanovou konstrukcí a materiálem, ve kterých je možno celkem pohodlně přežít zcela nehostinné podmínky.

Jsou to stany určené nejčastěji do zimního období. Můžeme je považovat za nejodolnější stany určené především pro expedicevysokohorskou turistiku (VHT) a náročný treking. Ochrání vás v suchu a bezpečí před jakoukoliv nepřízní počasí a je na ně opravdu spolehnutí. Pruty stanu jsou vyrobené z ušlechtilých slitin duralu a díky tomu jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům. Mají i v těch nejsilnějších větrech maximální stabilitu. Proto do silného větru doporučujeme právě tyto stany. Expediční stany se sněhovým límcem a chlopněmi jsou pak vhodné pro zimní táboření a zabraňují tak vnikání sněhu pod vnější plášť. Většinou mají také velké množství kotvících bodů, více prutů konstrukce, regulovatelné větrání atd..

Hannah Hawk 2 snow

V náhledu si můžete prohlédnout stan, který patří do sekce expediční stany Hannah. Přesněji Hannah Hawk 2 snow, který disponuje velmi kvalitními vlastnostmi.

Hannah Hawk 2 Snow
Hannah Hawk 2 Snow Bok
Hannah Hawk 2 Snow Rozmery

Jde o velmi lehký stan pro horolezectví testovaný v nejnáročnějších horských podmínkách. Díky sněhovému límci jej lze ukotvit bez nutnosti použít kolíky. Tříprutová konstrukce s klasickým ukotvením a odlehčeným vypínacím systémem nese jednostranně silikonizované tropiko.

Popis a parametry stanu

 • stan pro 2 osoby
 • sněhový límec
 • tříprutová konstrukce s odlehčeným vypínacím systémem
 • ventilační otvory pro odvětrávání
 • stabilizační popruh
 • odlehčené hliníkové kolíky
 • zipy YKK
 • přezky a spony ITW
 • silikonizace tropika
 • Hmotnost 2,1 kg
 • Typ konstrukce: kopule / tunelová
 • Materiál konstrukce: dural
 • Materiál tropika 40D 240T Nylon R/S PU 5000 mm
 • Materiál podlážky 40D 260T Nylon, PU 7000 mm
 • Rozměry stanu 135 x 295 cm
 • Rozměry ložnice 125 x 205 cm
 • Výška stanu 110 cm cm
 • Výška ložnice 100 cm
 • Rozměr sbaleného stanu 14x45 cm cm
 • Odolnost podlážky: 7000 mm
 • Odolnost tropika: 5000 mm

Jako další stany v této sekci můžeme zmínit Coleman expediční stany, které se vyznačují vysokou kvalitou, lehkostí a komfortem. Mezi další charakteristické rysi patří originalita řešení a skladnost. Zabírají poté v batohu velmi málo místa a jsou proto vhodné i pro dlouho turistiku. Stavba takovýchto stanů je jednoduchá a rychlá.

Turistické stany

Turistické stany jsou stany určené pro použití v nenáročných podmínkách při běžné turistice či stanování v kempu. Mají standardní odolnost a jednoduše se staví. Pruty turistických stanů jsou převážně laminátové a proto nejsou vhodné do silnějších povětrnostních podmínek. Na běžné stanování však úplně stačí a jejich nespornou výhodou je to, že jsou levnější než dural. Levné turistické stany můžete bez obav použít od jara do podzimu.

Turistické stany jsou nesporně nejrozšířenější kategorií stanů, zvláště dnes, v době moderních materiálů a technologií. Na českém trhu je v oblasti turistických stanů slušná nabídka, ať už se jedná o české výrobky, nebo výrobky dovážené.

Stany turistické přenášíme vlastní silou (v batohu, na kole, v lodi) a stavíme a bouráme je častěji než jiné stany. Hlavní požadavky na turistický stan jsou tedy: minimální hmotnost, jednoduché stavění a odpovídající velikost (více níže ve shrnutí). Bohužel i zde, stejně jako u ostatní výstroje, narážíme na protichůdné požadavky. Nemůžeme mít stan pro tři osoby, který snese extrémní počasí a přitom váží jeden kilogram. Proto je nutné si před koupí stanu dobře rozmyslet, jaké bude jeho nasazení – zdali nám stačí stan pro přespání na pláži v krásných letních dnech nebo budeme chtít stan do drsných vysokohorských podmínek. Je sice možné přespat na pláži ve vysokohorském stanu, ale použití v opačném gardu by se nám mohlo krutě vymstít. Se stoupajícími požadavky na stan samozřejmě vzrůstá i jeho cena.

Požadavky a parametry dobrého turistického stanu

Shrneme si požadavky na dobrý turistický stan do několika bodů:

 • odolnost proti vodě – nesmí protékat ani při dlouhotrvajícím dešti, podlážka nesmí propouštět vodu zespodu
 • odolnost proti větru
 • snadná stavba – je výhodou, pokud lze stan postavit i v rukavicích a ve větru
 • dostatečný prostor – měl by umožnit pohodlné sezení nebo klečení (pokud chcete ve stanu stát – doporučujeme stany rodinné)
 • nízká hmotnost
 • dlouhá životnost

Na trhu jsou momentálně turistické stany z 90% stany dvouplášťové – vnitřní stan a nepromokavé tropiko. Nejčastější velikost je pro dvě až tři osoby a průměrná hmotnost mezi 2 a 4 kilogramy (stany pro extrémní podmínky jsou i těžší).

Stany do kempu

Mezi stany do kempu můžeme určitě zařadit rodinné stany, které se vyznačují poskytovaným komfortem v prostornosti a použitelnosti. Pokud se rozhlédneme po kempu, tak zjistíme, že jsou zde převážně stany pro 4 – 6 osob. Najdou se však větší rodinné stany až pro 10 osob. Stany z kategorie “do kempu” jsou určeny méně náročným zákazníkům, kteří nevyžadují špičkové materiály, ale potřebují stan pro občasné použití v běžných podmínkách domácích i zahraníčních kempů. Modely v této kategorii jsou cenově dostupnější, ale i přesto jsou to plnohodnotné dvouplášťové stany s poctivou konstrukcí.

Jako výborný stan do kempu můžeme doporučit stan Husky Grande 7, který je velmi prostorný a ubytuje až 6 lidí. Jedná se o letošní novinku a je to opravdový obr. Maximum prostoru je zde spojeno s pohodlím dvou komfortních ložnic což spolu s předsíni vytvoří z vašeho stanu dojem klasického obytného domu. Dostatek oken předsíně vytvoří krásně větratelný prostor s maximem prosvětlení. Hlavní ložnice nabízí dostatek místa pro pět osob s možností vypnutí druhé „dětské ložnice“ pro dvě osoby. I přes jeho XXL velikost jej postavíte i se zavřenýma očima.

Stany Do Kempu

Dětské stany

Ať už jsou naše úmysly při koupi stanu jakékoliv, nikdy bychom se neměli řídit uhrančivým pohledem prodejce či lákavě nízkou cenou. Dětský stan je většinou obdařen nálepkou, že je lehký a tudíž s ním vaše ratolest nebude mít sebemenší problémy při manipulaci. Dbejte však na tom, aby byla zachována i kvalita materiálu. Podlaha musí být pevná a nosná a odolná proti oděru. Kupovat každý rok dětský stan za 150Kč je naprosto neadekvátním krokem. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, tak svou pozornost zaměřte na stany z výprodeje. Zajímejte se však o stany od renomovaných výrobců.

Tropiko musí být v podstatě odolné proti UV záření. Z valné většiny se vyrábí z polyesteru. Zvýšené opatrnosti dbejte u sešitých kusů tkanin. Jehla po sobě zanechává nepatrné dírky, kterými může prostoupit voda do stanu. Takové švy musí být speciálně ošetřeny, v případě nutnosti je zalepte nepromokavou páskou i u podlahy. Dětský stan, ale i rodinné musí splňovat přísná kritéria na komfort. Vnitřní vrstva stanu by podle těchto kritérií měla být hydrofobní a paroprodyšné.

Několik tipů na závěr pro výběr a používání stanů

 • Opravdu nepromokavý stan musí mít švy přelepené páskou, zvýšenou podlážku a tropiko s hodnotou nepromokavosti 3000 až 5000 mm vodního sloupce, podlážka i vyšší.
 • Duralové tyčky jsou lehčí a mnohem pevnější než sklolaminátové.
 • Světlé barvy tropika (žlutá) = více světla ve stanu.
 • Při koupi stanu si ho zkušebně postavte v obchodě – slušný prodejce vám to umožní.
 • Usazování vlhkosti uvnitř stanu omezíte řádným vypnutím tropika a dostatečným větráním během noci.
 • Počítejte s tím, že levné stany v supermarketech jsou vhodné tak akorát na zahrádku – nejsou schopné odolat větru a dešti.
V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz