Jak vybrat kolo - vše o nákupu jízdního kola

jak vybrat kolo

Jakmile začnou skrze mračna prokukovat první záchvěvy teplejších dnů, tak společně s nimi přicházejí i nové obzory, co se sportovních aktivit týče. Horské kolo je skvělou šancí jak spojit příjemné s užitečným. Pokud se ocitáte v situaci, kdy si jdete pánské, či dámské horské kolo teprve koupit, tak je dobré vědět, pro koho je takový typ kola určený. Rozhodli jste se pro koupi jízdního kola, ale nevíte, jak si vybrat to pravé právě pro sebe? Nejprve je nutné zodpovědět si pár základních otázek a poté navštívit specializovanou prodejnu, která nejlépe poskytuje i servis; určitě se nevyplatí nakupovat v obchodních centrech. Jedním z nejpodstatnějších faktorů, který vás pravděpodobně ovlivní, je i cena.

Výběr kola podle použití

Kde chci jezdit? Jaký druh terénu? Na tuto otázku by si měl před nákupem odpovědět každý. Máte rádi adrenalin a divokou jízdu v lesích mezi kořeny stromů a kameny? Pak je pro vás vhodné horské kolo s menším průměrem kol, širšími silně vzorovanými pneumatikami a výraznějším odpružením. Pokud naopak holdujete svižnému úprku po hladké asfaltce, zaměřte se na silniční kola s uzoučkými hladkými pneumatikami a pevným rámem. Dobrým kompromisem mezi oběma typy je potom trekové kolo, jež využijete při jízdě po silnici, ale zvládne také přechod do složitějšího terénu. Ženy se také mohou obrátit na dámská kola se speciální konstrukcí zvyšující jejich pohodlí.

Horské kolo - ideální do terénu

Horská kola patří do skupiny kol, která jsou určena pro výletníky do těžšího terénu. Pokud patříte mezi energické cyklisty, tak je tato volba stvořena přímo pro vás. Hlavním předpokladem je jízda po nezpevněných cestách, šotolinách a v lese, kde se nejlépe vyjímá právě horské kolo. Levně se dá pořídit na mnoha místech, ale jen u renomovaných prodejců budete mít jistotu, že jste pořídili opravdu kvalitní produkt. Taktéž můžete vyčkat na nejrůznější akce. Horské kolo se dá samozřejmě využít i na jízdu po silnici, ale konstrukčně tomu tento typ kola příliš neodpovídá. Přítomen je zde typicky robustní rám, plášť s hlubším vzorkem, rovná řídítka a vzpřímenější posed.

Pevné nebo celoodpružené kolo

Horské kole se ještě dělí na celoodpružené kolo nebo pevné (hardtaily). Rozdíl je jednoduchý, pevná horská kola mají odpružení pouze v přední části, oproti tomu celoodpružené horské kolo má odpružení vepředu i vzadu. Celoodpružená kola bývají z valné většiny dražší, ale chytřejší zákazník pro levnější nákup využije některé akce nebo koupí kolo z druhé ruky mimo sezónu.

Výběr dětského kola

Asi každý z nás si pamatuje chvíle, kdy se s rodiči učil jezdit na kole. Právě okamžik, kdy poprvé zjistíte, že jste schopni jet bez pomoci, patří mezi přelomové okamžiky. Každý rodič chce svému potomkovi takovou radost umožnit, a proto bývá i nákup prvního dětského kola velkou události. Podle čeho ale vybírat, aby se dítěti kolo co nejlépe ovládalo? Přinášíme několik tipů, na co si dávat pozor u dětského kola.

Pravá chvíle, kdy by rodiče měli začít uvažovat o pořízení kola pro malého cyklistu, je asi kolem čtvrtého roku dítěte. Pro lepší a bezpečnější seznámení s kolem je možné následně přimontovat ještě pomocná kolečka. Ty ocení zejména děti, které nemají zkušenosti s odrážedlem či koloběžkou, a na kole bez pomoci by se mohly bát. I když kolo bývá nejčastěji pro děti velkým překvapením a patří mezi oblíbené dárky k Vánocům či narozeninám, odborníci vždy radí vydat se na nákup společně s dítětem, které bude na kole jezdit. Rodiče se tak vyhnou možným problémem se špatným odhadem potřebné výšky kola, ale i případné nespokojenosti potomka se vzhledem nebo barvou.

Asi nejdůležitějším parametrem, na kterém záleží úspěch při výběru kola, je výběr podle velikosti dětského kola. Pro nejmenší děti kolem čtyř až pěti let se obecně začíná s kolem o velikosti rámu 12“. Přesto byste ale neměli na tento údaj bezpodmínečně spoléhat, jelikož každé dítě je samozřejmě jiné. Alespoň jeden pohled a vyzkoušení si zaslouží také brzdy. Ne vždy jsou totiž přizpůsobeny malým cyklistům a může se stát, že jsou pro dítě příliš velké nebo mu nejdou ani stlačit. To by mohlo v budoucnu způsobit nejeden ošklivý pád.

Společně s každým dětským kolem byste již automaticky měli pořídit také dětskou cyklistickou helmu. Ta je pro malé cyklisty dokonce povinností, a i když ji často neradi nosí, je zkrátka nezbytností. Pokud si dítě na kole není jisté, často nebývá od věci pořídit ani chrániče na nejrizikovější místa – lokty a kolena.

Výběr kola podle ceny

Nejlevnější dámská i pánská kola koupíte už od 10 000 korun, avšak nečekejte od nich zázraky, naopak je možné, že se na nich zvláště při delších cestách budete trápit a stejně jednou budete nuceni investovat do dražšího náhradníka, jenž vám neudělá ze sportu hotové peklo.

Horské kolo je skvělým doplňkem pro každou aktivně založenou rodinu. Začněte novou sezónu ve stylovém podání a zakupte si i vy horské kolo. Levně se dají nakoupit i ve značkových prodejnách. Cena kole se dále odvíjí od vašich specifických požadavků.

Výběr kola podle značky

Výběr vhodného kola nekončí pouze rozhodnutím, kolik do něj chceme investovat, či ujasněním si, do jakého terénu chceme jezdit. Mnoho cyklistů zajímá také značka kol – která je však ta nejlepší a na co si při nákupu dávat pozor? Na trhu existuje nepřeberné množství firem, mezi něž se řadí zhruba 15 top značek, u kterých je téměř jedno, jakou z nich si vyberete, protože jde o sázku na jistotu.

Jde například o kola Merida, KTM, Scott, Specialized, Colnago, BMC, Cube, kola Kona nebo Author.

Nejdůležitější roli při výběru hraje to, zda má daná firma vlastní vývoj, a tedy formy na rámy nebo testovací jezdce, a zda poskytuje blízko vašeho bydliště servis. Je velmi nepříjemné, když musíte kvůli každé drobné opravě jezdit přes půl republiky, nebo se dokonce smířit s komponenty jiné značky, a tak i rizikem, že kolo už nepojede tak, jak má. Zajímejte se také o to, jak dlouho je značka na trhu a kolik kol ročně vyrobí. Kvalitní firma na kola je zaměřena na širokou škálu zákazníků a nabízí tedy kola pro nejmenší děti až po dospělé v různých typech a rozličném cenovém rozpětí.

Chcete-li do svého kola opravdu investovat, vyplatí se pro inspiraci sledovat světové cyklistické závody, kde uvidíte kola těch nejlepších značek pohromadě a můžete tak vsadit na špičkovou kvalitu. Špičkoví sportovci používají vždy nejlepší trekingová kola. Kdo by chtěl konkrétní značky zkoumat více do hloubky, měl by navštívit některou z cyklistických výstav. Zde se kola srovnávají s typy automobilů, o kterých má širší povědomí i laická veřejnost a může tedy lépe srovnávat.

Praktické tipy na závěr

Nezapomeňte se zaměřit i na samotnou konstrukci kola. Pozornost věnujte zejména rámu – jeho výšce, sklonu, materiálu, ze kterého je vyroben. Ne nadarmo se říká, že jaký je rám, tak rychlé je kolo. Samozřejmostí by měla být také kvalitní vidlice nebo diskové brzdy, které dnes mají kola téměř bez výjimek. Radno není šetřit ani na komponentech, jako jsou řídítka, ráfky, přehazovačky, nášlapy aj., které by měly zajistit přesný a hladký chod kola.

Aby vás na cestách nezaskočila nepříjemná událost, doplňte hned na začátku své cyklovybavení také o náhradní duše, dobrou pumpičku, sadu nářadí a samolepící záplaty.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz