Jak vybrat batoh do přírody? Pomůžeme vám se zorientovat v široké nabídce outdoorových batohů

batoh do prirody

Pokud rádi chodíte na výlety či túry, ať už jakéhokoliv rozsahu, neobejdete se bez batohu. O tento sortiment rozhodně nouze není. Máte široké možnosti, ale možná vás právě velký výběr mate a vy nevíte, po jakém batohu sáhnout. Jak vybrat vhodný batoh do přírody?

Jaké parametry by měl splňovat batoh do přírody

Pokud nemáte zkušenosti s batohy do přírody, mohli byste při jeho koupi opomenout mnohé důležité parametry. Přibližme si nyní ty nejdůležitější.

Typ turistiky

Batoh vybírejte s ohledem na typy vašich cest. Jiný batoh se hodí na jednodenní výlet a úplně odlišný na čtrnáctidenní horolezeckou expedici. Typu turistické cesty nebudete přizpůsobovat jen velikost batohu, ale i jeho vybavenost a důležité pro vás budou rovněž další vlastnosti, např. jeho úchyty.

Pohodlí při nošení

Vybírejte batoh tak, aby vám především dobře seděl. Zkuste si ho. Kvalitní batohy mají samozřejmě popruhy, díky kterým si ho nastavíte podle vašich individuálních potřeb. Kromě popruhů má batoh i další součástí náležící k nosné soustavě. Podstatná jsou záda batohu. Čím více kilometrů chcete s batohem ujít, tím je pro vás tento aspekt důležitější. Zajímejte se hlavně o výztuhu zádové části, odvětrávání a polstrování. Pohodlné nošení batohu ovlivňuje rovněž bederní pás. Čím větší batoh máte, tím je bederní pás důležitější, protože nese velkou část hmotnosti batohu. Vybírejte si batohy, které vám umožní nastavení bederního pásu dle vaší potřeby.

Způsob zavírání batohu

Klasických způsobem uzavírání batohu je zip. Je pohodlný a umožní vám rychlý přístup do batohu. Má však i své nevýhody (rozepínání, nemožnost zapnout batoh při větším objemu). Druhou možností je stahovací uzávěr. Batoh se také dá uzavřít přezkami.

Velikost batohu

Optimální velikost batohu do přírody je důležitá. Jistě nechcete nést v ruce vybavení, které se nevejde do batohu. Stejně tak není dobré mít zbytečně objemný batoh. Pokud se vydáváte na horskou túru, je nutné myslet na minimální zátěž pro vás a po x kilometrech cítíte navíc každý dekagram.

Rozlišujeme batohy:

  • Batohy do 30 l: Jde o malé batohy, které lidé běžně nosí i ve městě či jdou-li za nějakou sportovní aktivitou. V přírodě jsou využívané na jednodenní výlety a díky své menší velikosti jsou vhodné i na kola.
  • Batohy 30 - 50 l: S takovým batohem přečkáte i vícedenní akci v přírodě, ať už se věnujete pěší turistice, vysokohorské turistice či lezení.
  • Batohy nad 50 l: Jde o rozměrné batohy vhodné na delší pobyty v horách či kdekoliv jinde.

Výbava batohu

Výbava by měla vycházet rovněž z účelu vaší cesty. Podstatné je, aby vybavení bylo pro vás funkční. Četnou výbavu využijete, ale proč platit za něco, co pro vaše cesty bude zbytečné?

Dejte si především pozor, aby různé kapsičky a další „přídavná zařízení“ nebyly na úkor hlavního úložného prostoru. Do toho budete dávat nejvíce věcí, takže by měl být dostatečně velký. Z dalších kapes mohou být batohy do přírody kapsy na peníze, síťované kapsy na mokré věci, průhlednou kapsu atd. Kromě kapes jistě oceníte i různé popruhy a „vychytávky“ pro uchycení spacáku, stanu, horolezeckého vybavení a všeho, co potřebujete.

Materiál batohu

Při výběru materiálu batohu mají lidé odlišné nároky. Základním požadavkem na batoh do přírody je jeho nepromokavost. Některé jsou úplně voděodolné. Batohy se vyrábí z různých zpevněných tkanin a dalších inovačních materiálů lišících se svými vlastnostmi. Mezi využívané materiály patří Urtex, Plastex, Corudura atd. Vhodná je nízká váha materiálu a jeho odolnost proti protrhnutí.

Značka batohu

Vybírejte batoh od zavedené značky, u které máte jistotu, že si koupíte kvalitní batoh, který vás na vašich cestách nezradí. V České republice seženete kvalitní batohy do přírody od našich i zahraničních značek. Oblíbené jsou např. Gemma, Doldy, Tramp, Deuter, Mammut atd.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz