Jak pečovat o sjezdové lyže - podrobný manuál

udrzba lyzi

Jako amatérští lyžaři možná nevíte, že byste se o vaše sjezdové lyže, na kterých brázdíte svahy na horách, měli pravidelně starat. V opačném případě se totiž rychle opotřebují, zkrátí se jejich životnost a vy navíc z jízdy nebudete mít tak dobrý pocit, jednoduše si ji neužijete. Přinášíme vám tedy pár základních rad, jak pečovat o sjezdové lyže v průběhu sezony.

V podstatě nezáleží na tom, zda máte zcela nové či použité sjezdové lyže. Péče a údržba by měla být stejná, což platí i o jednotlivých značkách. Je tak jedno, zda máte lyže od Atomicu, případně třeba v poslední době oblíbené rekreační lyže Head.

Údržba skluznic

Asi nejdůležitější je údržba skluznic. Právě skluznice jsou totiž při jízdě nejvíce namáhány. Nabírají do sebe nejrůznější nečistoty, prach a kamínky. Proto je v zásadě zapotřebí je po každé jízdě důkladně vyčistit. Nejlépe to jde klasickou plastovou škrabkou, poté ještě použijte nylonový kartáček. Platí přitom, že čištění skluznice se provádí směrem od špičky k patce lyže.

Pokud chcete docílit naprosté hladkosti skluznic, doporučujeme na ně nanést parafín. Pro voskování sjezdových lyží je vždy zapotřebí zvolit vhodný parafín. K jeho nanesení je dobré mít po ruce žehličku, kterou necháte zahřát na cca 110 stupňů Celsia.

Péče o hrany

Zejména pro levné lyže je charakteristické, že u nich dochází k rychlému opotřebování hran. Jejich životnost zvýšíte tím, že je pravidelně zbrousíte. Odborníci doporučují provést broušení pilníkem minimálně 1x za 10 dní lyžování. Broušení ale není zrovna jednoduché, mnohdy je lepší tuto činnost přenechat na servisních technicích. Sice vás to bude stát pár korun, ale rozhodně jde o dobrou investici.

Pozor na vázání

V neposlední řadě si všímejte vázání sjezdových lyží. V tomto případě je dobré ponechat původní nastavení, pouze po skončení sezony povolte všechny šrouby, které jej drží. Před startem nové sezony je pak znovu utáhněte spolu s pružinami. I tady bych doporučil přeci jen zajít do servisu, kde vám s nastavením pomohou.

V našem e-shopu najdete kvalitní outdoorové vybavení všech známých značek. Velký sortiment outdoorového a kempingového vybavení. Vybavení do přírody a do hor. Horolezectví, vodní sporty, cyklistika, každý správný outdoorista si najde to své.
Vybírejte z nabídky
13078
produktů
310
ověřených dodavatelů
Top akce a slevy na vybrané zboží
© Copyright 2018 - 2021 - 
Outdoorove.cz